Gemeente van de Heer
1 Bid mee in de Week van gebed.
Één van Geest is dit jaar het thema van de Week van Gebed. Bid(t) u/jij mee?
Het thema komt uit Efeze 4 waarin de heilige apostel aanspoort om de eenheid te bewaren die de Geest geeft. Mooi dat het gaat om ‘bewaren’ van eenheid. Eenheid is niet ons project. Paulus verbindt de onderlinge eenheid aan wie God is, het geheim van Gods Drie-eenheid: één Geest, één Heer en één God en Vader (Efeze 4:4-6). De oproep is om de weg van God te gaan. Te zijn zoals Hij is.
Doe(t) u/je mee aan de Week van Gebed? Het materiaal van de gebedsweek is gemaakt door christenen van Armeense kerken. Een van de oudste kerken die er zijn. Een veel vervolgde kerk. Deze kerk brengt ons terug naar hoe het allemaal begon voor Jezus’ kerk en de mensen van ‘de weg’ onder niet-gemakkelijke omstandigheden leefden en geloofden (Nieuwe Testament).
Dank.
Als het gaat om eenheid van Geest dan is er veel om te danken in onze gemeente. Niet alleen vanwege eenheid die we onderling in onze gemeente hebben (ondanks verschillen). Maar ik bedoel ook buiten onze kerkmuren. Onze eenheid met de Zuidhovenkerk. Gezamenlijke erediensten die we met hen houden. Dat we optrekken met PKN Huis bij de Bron en een jaarlijkse gezamenlijke eredienst hebben. Onze eenheid met de Open Hof en wat we daarin voor elkaar betekenen. Maar ik denk ook hieraan: in toenemende mate gaan heel wat gemeenteleden naar Opwekking om daar de christelijke eenheid te ervaren en te vieren. En wat ik hier noem zijn uitingen van het gewone leven waarin je met allerlei andere christenen omgaat. Je sluit je niet op in je eigen ‘hokje’. Hoe zou dat kunnen? Je bent op allerlei manieren verbonden met je broers en zussen van welke gemeenten dan ook. Dank de Heer daarvoor.
Aandachtspunt.
Dit levert trouwens ook wel iets op met betrekking tot de eenheid van onze gemeente dat ik hier wil aanstippen. Niet bedoeld als verwijt of iets dergelijks naar deze of gene. Het gaat om hoe we gemeente zijn. Ik bedoel dit: …………. (toepassing voor onze gemeente).
Ik wil jullie vragen hierover na te denken. En ook eens te bidden. Wat is verstandig? Waar doen we goed aan? Ik leg het in jullie midden neer.
2 Gebed als leidraad.
Terug naar de week van gebed. De brief aan de Efeziërs begint met gebed, lof en aanbidding:
Gezegend zij de God en Vader van onze Heer Jezus Christus…
(Efeze 1:3).
In die gebedshouding gaat het over wie God voor je is en wat Hij allemaal doet. Dat God je uitkiest en in Jezus een bestemming voor je heeft. Dat je zonden je vergeven worden en je het Gods geheim in Jezus kent. Dat je gemerkt/gestempeld bent met de Heilige Geest.
Efeze 1-3 wordt nog wel eens gezien als ‘leer’ (m.n. uitverkiezing) die vervolgens wordt toegepast in ‘de praktijk’ (Efeze 4 ‘ik vraag u dan ook…’). Hoor je dat het zo niet is? Geprezen zij God om al deze dingen. Dank Hem dat Hij zijn weg gaat door de eeuwen heen en dat je meedoet in al dit moois. Paulus noemt ook zijn eigen gebedsleven en welke plek de gemeente daarin heeft (Efeze 1:16). Ook dan volgt een gebed om verdere groei en bloei van de gemeente. En in hoofdstuk 2 komt vervolgens de eenheid ter sprake. God heeft alle vijandschap aan de kant gezet in Jezus en de gemeente (van Joden en heidenen) één nieuwe mens gemaakt (Efeze 2:15). Dan weer gebed aan het begin van Efeze 3 (vers 1 en 14). Aan het slot van de brief komt het gebed weer terug (zie ook Efeze 6:18).
Bid mee.
Daarom de vraag: doe(t) u/je mee aan de week van gebed? De vorige keer toen het over ons jaarthema ging bleek dat het gebed er soms nogal bekaaid vanaf komt.[i] De Week van gebed biedt hierin een kans. Het mooie van de opzet van de landelijke week van gebed is de lokale uitwerking ervan. Op zoveel plekken komen gelovigen samen om te bidden. Papendrecht. Dordrecht. ’s-Gravendeel. En dan overal op basis van het gebed van de Armeense kerken. Misschien juist als je dat niet gewend bent, niet eerder deed of het veel te druk hebt: bid mee. Het gebed is niet bedoeld voor die mensen die graag een gebedskring vormen. Jezus leert ons ‘Onze Vader’ bidden. Juist door dit samen met anderen vorm te geven ontdek je de rijkdom van dat gebed. De vervulling van de Efeziërsbrief.
3 De Geest en eenheid.
Tot slot wil ik aan twee andere dingen aandacht besteden.
De Geest bidt.
Allereerst hieraan: gebed kan een teer of moeilijk iets zijn (geworden) in je leven. Ik bedoel daarmee het vertrouwen in God. Als je bijvoorbeeld veel om iets hebt gebeden en je kreeg het niet; (hoe) kun je dan vertrouwend bidden? Als er iets gebeurt of gebeurd is in je leven dat je moeite geeft; wat is dan bidden?
In dit verband is te denken aan Romeinen 8 waarin het gaat over het lijden van deze tijd. De zinloosheid van onze tijd. De heilige apostel Paulus windt er geen doekjes om. Toch is hij geen pessimist. In verbondenheid met de Psalmen spreekt over hoop voor nu en straks. Hij zegt ook iets moois over het gebed:
Bovendien komt de Geest onze zwakheid te hulp; wij weten immers niet wat we in ons gebed tegen God moeten zeggen, maar de Geest zelf pleit voor ons met woordloze zuchten
(Romeinen 8:26).
De Geest bidt. De Geest die God is bidt voor jou. Zoals Jezus bad voor zijn leerlingen (Lucas 22:33) en voor wie hem kruisigden (Lucas 23:34). Zoals Jezus die God is nog steeds voor ons bidt (1 Johannes 2:1). Zo is God boven allen, door en in allen (Efeze 4:6). Vergeet dit niet. Je ervaart deze werkelijkheid als iemand voor je bidt. Dat heb je misschien al eens gemerkt. Als dat niet zo is kun je daar om vragen. Aan iemand uit je kring. Een pastoraal- of jeugd(mede)werker, een diaken, ouderling of je predikant. Ook zo kun je meedoen aan de Week van gebed.
Bedenk hierbij ook wat ik eerder zei: het materiaal voor het gebed is van Armeense kerken. Die weten echt waar jouw vragen over gaan. Je kunt je door hen laten inspireren en zo moed ontvangen.
Eenheid.
Als laatste nog dit. Volgende week presenteert de commissie een rapport over LHB. Mooi dat het zover is dat langdurige, zorgvuldige inspanning concreet resultaat krijgt met het oog op het gesprek in de gemeente. Tegelijk kan dit de eenheid onder druk zetten. Hierover wordt in de gemeente verschillend gedacht. En niet alleen bij ons. Helaas geeft dit onder christenen wereldwijd discussie, verwijdering en soms zelfs breuken.
Dit alles brengt ons terug bij Efeze 4. Paulus zit gevangen vanwege het evangelie. Toch is hij vrij. Vrij om op te roepen om de eenheid te bewaren. Te bewaren want het is God die eenheid geeft – die Een is.
Als Paulus het heeft over een roeping is het onze roeping om zorgvuldig met elkaar om te gaan, in alle diversiteit die er is. En te bidden om de eenheid die de Geest geeft. Goed om dat een plek te geven in onze gebeden.
Gebed.
De Week van gebed begint. Armeense kerken nemen het voortouw. Doe mee. Bid mee. Weet dat de Geest voor ons en jou bidt. Bid jij ook voor de mensen om je heen en om wijsheid om op een goede manier gemeente te zijn.
=====================================
[i] Zie preek Gavengericht dienen. Preek 1 Petrus 4:10.
Liturgie
Welkom
Votum en groet Sela
Opw. 797 Breng ons samen
Gebed
Kinderen naar voren
Opw. kids 4 Is je deur nog op slot
Kinderen naar kring
Efeziers 4:1-13 Ik, die gevangen zit…
Opw. 834 Door gebed (deels luisterlied)
Verkondiging van het evangelie
Opw. 689 Spreek, o Heer
Nieuwtestamentische leefregel Efeze 4:20-5:2 (wet als regel van dankbaarheid)
Opw. 194 U maakt ons een
Collecte en kinderen komen terug uit kring
Dankgebed en voorbede
Samen in de naam van Jezus (alle coupletten). In canon
Zegen
Amen (GK)
Verdere ontmoeting